Konec první světové války znamenal dramatické změny v Evropě. Mimo drastické změny v hranicích také povstaly nové státy na místech, která dřív patřila pod správu mnoha různých impérií. Jednou z těchto zemí byla Ukrajinská lidová republika, která ovšem měla pouze jepičí život a záhy se rozpadla ve víru chaosu zmítajícím východní Evropu na konci desátých a začátku dvacátých let. Druhá světová válka a zejména napadení Německa na Sovětský svaz byla novou příležitostí pro vytvoření samostatného Ukrajinského státu.
Vznik a počátky OUN a UPA
Ústředních organizací spojených s touto separatistickou snahou byla tzv. Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), jejímž ozbrojeným křídlem byla Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), jež byla jednou z nejzvláštnějších odbojových skupin druhé světové války a během ní bojovala jak se SSSR, tak s Německem. Často souhrnně přezdívaní Banderovci, podle svého vůdce Stěpana Bandery, patří mezi nejkontroverznější organizace dvacátého století. Organizace samotná byla založena v roce 1929, ačkoliv sjezdy ukrajinských separatistických hnutí fungovali již na sklonku minulého století, tato organizace však měla v porovnání se všemi zdaleka největší vliv.
Proti všem – Ukrajinští nacionalisté během druhé světové války
Jako mnoho ilegálních ozbrojených skupin, disponovaly vojáci UPA především ručními zbraněmi, i když tato armáda disponovala i pár bateriemi polního dělostřelectva. Při invazi Německa do Sovětského svazu organizace úzce spolupracovala s Německem, zejména pak v podpoře válečného tažení proti SSSR a v neposlední řadě ve vykonávání špinavé práce v podobě vyhlazování židů, intelektuálů a jiných nepohodlných skupin. Ačkoliv UPA nevedla v tomto období žádnou otevřenou válku s Osou, stávalo se často, že prováděla útoky na německé jednotky napadající ukrajinské civilisty. Během roku 1943 provedlo hnutí množství akcí proti Němcům, což mělo za následek 3000 padlých na straně Němců. O rok později bylo mezi nacistickými veliteli a UPA vyjednán mír a někteří její příslušníci následně bojovali po boku Němců ve snaze zadržet sovětský postup. Většina však zůstávala v pozadí a plánovala využít chaotické situace k založení a obraně nového ukrajinského státu.
Útěk na západ a zánik organizace.
Ve výsledku však neměla Organizace ukrajinských nacionalistů potřebný čas ani prostředky k tomu, aby dokázala čelit sovětským vojskům sama. Po roce 1945 byla UPA nucena se skrývat a prováděla zejména záškodnické a teroristické akce. Hlavní představitelé se pokusili dostat na západ za účelem vyjednání podpory Američanů a Britů v odporu UPA a OUN proti Sovětům a uznání samostatné Ukrajiny. Bohužel v době, kdy se hrstka bojovníků dokázala dostat na spojeneckou stranu, byla organizace na Ukrajině již de facto zlikvidována a na začátku padesátých let celá organizace zanikla definitivně.
Pověst, kontroverze a rozdělená domovina
Stěpan Bandera je v současnosti na Ukrajině oficiálně uznáván jako národní hrdina a bojovníci UPA získali v roce 2018 status válečných veteránů. Toto rozhodnutí vyvolalo nevoli nejen na mezinárodní scéně (Především v Polsku a v Rusku), ale také uvnitř samotné země, jež je v názorech na tuto organizaci i v současnosti rozpolcená. Otázka statutu OUN a UPA jsou totiž na Ukrajině velmi kontroverzním tématem. Důvody k tomu jsou různé. Mezi ně patři účast jejích příslušníků v bojích na straně nacistů, v jednotkách SS (např. jednotka SS Galicia), perzekuce a vraždění Židů a v neposlední řadě masové vraždy Poláků a ostatních národnostních menšin v oblasti Volyně a Galicie (Haliče) cca. mezi lety 1943-1947, přičemž velkou část z těchto událostí představitelé země oficiálně nepřiznávají. Volyňská tragédie například není považováno za genocidu ze strany UPA, ale za tragickou událost, jíž se účastnilo mnoho různých skupin. A právě tyto tyto zmíněné skutečnosti a události činí z OUN jednu z nejkontroverznějších organizací druhé světové války.
Ukrajina uznala banderovce za válečné veterány. Novinky.cz [online]. 10.12.2021. [cit. 19.03.2021]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/ukrajina-uznala-banderovce-za-valecne-veterany-40261756
SODOL. Petro. Ukrainian Insurgent Army. Internet Encyclopedia of Ukraine [online]. 1993 [cit. 19.03.2021]. Dostupné z: http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CU%5CK%5CUkrainianInsurgentArmy.htm
The Forgotten (and Bloody) History of the Ukrainian Insurgent Army. Military History Now [online]. 03.03.2014 [cit. 19.03.2021]. Dostupné z: https://militaryhistorynow.com/2014/03/03/stuck-in-the-middle-the-forgotten-and-bloody-history-of-the-ukrainian-insurgent-army/