Když v roce 1821 získalo Mexiko nezávislost na Španělsku nikdo ještě netušil, že o patnáct let později budou mexičané bojovat o svá území s americkými kolonisty. Tento konflikt dostal název Texaská válka za nezávislost a v jejím průběhu se udála i bitva, která svým rozsahem nebyla nikterak významná, avšak její dopad na další boje byl obrovský. Tato bitva vyvrcholila 6. března 1836 a do historie se zapsala jako Bitva o Alamo.
Zásadním mužem, který vedl mexické vojsko proti Alamu, byl prezident Antonio Lopéz de Santa Anna, který vládl v Mexiku s přestávkami v letech 1835 až 1855. Po roce 1824, kdy Santa Anna uzákonil novou ústavu, začalo mnoho částí Mexika rebelovat proti jeho snaze centralizovat vládu do svých rukou. V této době byl Santa Anna nejvlivnějším politikem Mexika a prezidentem se stal až o necelých deset let později. Nové zákony nebyly dobře přijaty a vedly k mnoha násilnostem a hnutím za nezávislost v několika mexických státech. Pro nás je zásadní bitva u Gonzales z 2. října 1835, která odstartovala Texaskou revoluci. Mexičané se nechtěli vzdát svého území a texasané, povětšinou američtí přistěhovalci, žádali samostatnost Texasu. V průběhu zimy na přelomu let 1835 a 1836 texaské milice dokázaly vytlačit mexickou armádu z Texasu. V únoru 1836 obsadila texaská jednotka o síle sta mužů bývalou misii Alamo, která je dnes součástí velkoměsta San Antonio. Ačkoliv útok ze strany Santa Anny nebyl předem znám, tak se do misie sjížděli skupiny dobrovolníků mimo jiných i skupina z Tenessee vedená bývalým kongresmanem a legendou Davym Crockettem. Kolik bylo ve finále v pevnosti mužů se informace rozcházejí. Uvádí se rozpětí od 182 do 260. Armáda Santa Anny, o síle 1800 mužů, přitáhla k pevnosti 23. února 1836. Mexický velitel, vědom si své drtivé převahy, nabídl obráncům možnost se vzdát bez boje. Velitel pevnosti William Travis si vzal čas na rozmyšlenou. Doufal, že pevnosti přijde na pomoc sbor generála Sama Houstona a tak dal obráncům na vybranou. Všechny muže shromáždil na jednu stranu dvora pevnosti a nakreslil před nimi na zem čáru. Následně je vyzval ať ten, kdo chce bránit pevnost, překročí na druhou stranu. Postoupili všichni kromě jednoho muže, který sloužil v Napoleonově vojsku při invazi do Ruska a následně z pevnosti uprchl. Travis dal následně Mexičanům na srozuměnou, že podmínky kapitulace nepřijímá. Zároveň vyslal kurýra ke generálu Houstonovi, který ovšem Alamu nemohl nijak pomoci. I přes zákaz se na pomoc obráncům vydala posádka pod velením plukovníka Jamese Fannina o síle 320 mužů. Bohužel, po cestě byla tato posádka napadena mexičany a zcela zničena.
Po téměř dvoutýdenním obléhání dne 6. března v půl šesté ráno zahájil Antonio Lopéz de Santa Anna rozhodující útok na pevnost Alamo. Z počátku se dařilo obráncům jednotlivé vlny útoků mexičanů odrážet. Zlom nastal ve chvíli, kdy padl velitel pevnosti William Travis a s ním další důležití muži jako Davy Crockett a James Bowie. Celá bitva nakonec trvala jen hodinu. Ztráty na straně obránců byly fatální. Zahynuli všichni. Ovšem Santa Anna utrpěl navzdory tak drtivé přesile mohutné ztráty, kdy z 1800 mužů padlo 630 a mnoho dalších bylo zraněno. Další vojáky zmasakrovaly mexické jednotky u města Goliad. Po těchto drtivých porážkách texasanů si byl Santa Anna jist svým vítězstvím a plánoval texaskou armádu rozdrtit v rozhodujícím střetnutí.
K tomuto střetnutí došlo 21.března 1836 u San Jancinta a zcela jinak, než si to Santa Anna plánoval. Generál Houston dokázal naprosto využít moment překvapení a po krátkém, ale urputném boji byla mexická armáda přemožena. Mexičané utrpěli zničující ztráty, kdy zůstalo na bojišti ležet 700 mrtvých a další dvě stovky zraněných. Texasané zajali přes sedm set vojáků. Antonio Lopéz de Santa Anna z bojiště uprchl, ale hned druhý den byl zajat a následně podepsal mírovou smlouvu ve které se Mexiko zřeklo práv na Texas a uznalo jeho samostatnost.
Texas byl samostatnou republikou necelých deset let, kdy se následně připojil ke Spojeným státům americkým v roce 1845.
Žádné štítky.