Začátkem devadesátých let minulého století propukla v africkém Somálsku občanská válka v důsledku svržení diktátorského režimu Muhammada Siada Barreho. Konflikt mezi jednotlivými frakcemi doprovázel hladomor a celkové utrpení civilního obyvatelstva. V roce 1992 přijala OSN rezoluci o humanitární pomoci a celkové stabilizaci země. V rámci této pomoci se uskutečnila i bitva o Mogadišo v rámci operace Gothic serpent, která se nesmazatelně zapsala do vojenské historie.
Na sklonku roku 1992 podepsal americký prezident George H.W. Bush rozkaz k připojení amerických vojenských jednotek k jednotkám OSN v rámci operace Restore Hope k zajištění pořádku ve válkou sužované zemi. Tento rozkaz přešel i pod novou administrativu nastupujícího prezidenta Billa Clintona. Přítomnost zahraničních jednotek však vnímali velitelé znepřátelených somálských frakcí jako narušení své hegemonie. Jako podnět k zahájení operací proti mogadišskému vládci Mohammadu Farrah Aididovi, byl incident Aididových milicí, při kterém bylo zabito 24 příslušníků pákistánských mírových jednotek OSN. Tento útok nemohla nechat Rada bezpečnosti bez odpovědi a bylo rozhodnuto o dopadení viníků. V srpnu roku 1993 dorazila do Somálska taktická skupina Task Force Ranger, kterému velel generálmajor William F. Garrison pod dohledem Joint Special Operations Command. Tato skupina se sestávala z jednotek Delta Force, Rangers a 160th Special Operations Aviation Regiment. Tyto jednotky měly v rámci operace Gothic Serpent sledovat Aidida Celková situace se nevyvíjela vůbec dobře a výhled na mírové vyřešení celé situace byl téměř nulový. Zásadní zvrat přinesla zpráva od vojenské rozvědky, že dva hledaní Aidiovi pobočníci se skrývají v rezidencích v centru Mogadiša.
Ihned byl vydán rozkaz k akci a na místo bylo vysláno 19 vrtulníků, 12 Humvee a 160 vojáků, což se může zdát jako poměrně předimenzované pro zajetí dvou lidí, ovšem je třeba brát v úvahu, že tyto dva cíle se nacházely uprostřed nepřátelského území. I přes počáteční komplikaci v podobě zranění vojína Todda Blackburna, který spadl při slaňování z vrtulníku MH-60 Black Hawk, se podařilo oba cíle zajmout a naložit do konvoje vozů Humvee. Až doposud byla akce úspěšná. Zásadní obrat v situaci nastal v momentě, kdy byl při stahování jednotek sestřelen somálským RPG vrtulník Black Hawk Super Six One.
Oba piloti vrtulníku byli na místě mrtví, avšak posádka pád přežila a snažila se udržet pozici proti postupujícím milicím Somálské aliance. Aby toho nebylo málo, byl krátce na to sestřelen další americký vrtulník, a to ve vzdálené části města. Pád tohoto vrtulníku přežil jen pilot Michael Durant a na jeho záchranu se nabídli dva členové Delta týmu Gary Gordon a Randy Shughart, kteří přes počáteční odmítnutí nakonec byli vysazeni na místo havárie, kde čelili obrovské přesile somálského davu. Tento dav byl smíchán s Aididovými milicemi a útočil nejen palnými zbraněmi, ale v podstatě vším, co měl po ruce. Oba členové Delta týmu byli i přes houževnatý odpor zabiti v akci a pilot Michael Durant by byl ubit davem, před čímž jej paradoxně zachránili členové Aididových milicí. Vzali jej do zajetí, neboť mít americké rukojmí poskytovalo výhodu při vyjednávání. Nakonec byl Durant propuštěn po 11 dnech věznění. Randy Shughart a Gary Gordon obdrželi za obranu vraku vrtulníku nejvyšší americké vojenské vyznamenání Medal of Honor. Bohužel In memoriam.
U prvního vrtulníku probíhali neméně těžké boje. Americké jednotky velmi rychle čelili obrovské přesile somálců, valících se v podstatě odevšad. Velitel milicí Somálské národní aliance dokonce připravoval minometný útok na pozice američanů, avšak nakonec útok odvolal, pravděpodobně z důvodu ohrožení vlastních lidí. Nakonec byli všichni vojáci evakuováni na základnu OSN díky těžce vyzbrojenému konvoji malajských a pákinstánských jednotek, který dorazil na místo dvě hodiny po půlnoci.
Tato bitva byla nejintenzivnějším střetnutím zblízka od dob americké účasti ve Vietnamu. Američané ztratili 19 vojáků, dva vrtulníky MH-60 Black Hawk a měli 73 zraněných. Naproti tomu na somálské straně padlo něco kolem 1000 lidí a kolem 4000 zraněných. V reakci na tuto událost prezident Bill Clinton nařídil úplné stažení amerických jednotek ze Somálska a jednotky OSN je následovaly o rok později. Ačkoliv byl Muhammad Farrah Aidid tři roky po událostech v Mogadišu zabit, tak občanská válka v Somálsku trvala až do roku 2011. V současnosti probíhají střety mezi somálskou vládou a rebelujícími islamistickými radikály z skupiny Aš-Šabáb.
Žádné štítky.