Armymagazin

Legenda o monstru: Car tank

První světová válka byla zlomovým obdobím lidské historie, které společně s do té doby nespatřeným množstvím destrukce a ztrát na životech přineslo de facto zrod moderní války. Jednou z hlavních charakteristik bylo první hromadné nasazení tanků na bojištích západní Evropy. Mnohé návrhy tanků, zejména pak na počátku 20. století, nevypadaly ani zdaleka tak, jak si mnoho lidí dnes tank představí. Jedním z nich byl gigantický tank z návrhu ruského konstruktéra Nikolaje Lebeděnka, známý jako „Car tank“.

Specifikace

Na počátku první světové války skutečné tanky ještě neexistovaly. Ačkoliv obrněná vozidla již byla známou věcí před začátkem války, nebyla považována za efektivní v boji na otevřených plochách a k překonávání bariér a zákopů. Až přidání pásů přineslo potřebné zlepšení v oblasti rozložení hmotnosti vozidla a ty se tak staly standardem i pro současné tanky. Lebeděnkův tank však žádné pásy neměl. Byl vysoký zhruba 9 metrů a vybaven dvěma obrovskými koly ve předu a jedním menším vzadu, přičemž každé z nich bylo poháněno spalovacím motorem s výkonem 250 koní. Tato kola nesla protáhlý trup z ocelového pancíře, jež byl vybaven dvěma 76,2 mm děly a 7,62 mm kulomety schopnými palebně pokrýt veškeré okolí vozidla.

Vývoj tanku

Lebeděnko sestrojil a předvedl model tohoto tanku caru Mikuláši II., který byl z pohyblivého modelu poháněného motůrkem z gramofonu velmi nadšený a Lebeděnkův projekt schválil. Když byl však v roce 1917 sestrojen prototyp, ukázalo se, že vozidlo, vážící podle dostupných zdrojů 40–60 tun, bude třeba sestavit za frontovou linií, jelikož se projevilo jako nepraktické k přesunu na velké vzdálenosti. Bohužel však během zkušebního testování zapadlo zadní kolo prototypu do bažiny a ani posádka ani technici s ním nebyli schopni pohnout. Bylo také ustanoveno, že tank byl vzhledem ke svým rozměrům snadný terč pro nepřátelské dělostřelectvo a jeho děla by vzhledem k faktu, že přední kola vozidla zabírala podstatnou část jejich zorného pole nebyla dostatečně efektivní. Vzhledem k těmto komplikacím spojeným s konstrukcí nebyl tento tank nakonec nikdy zaveden do výzbroje. Konstruktér tohoto tanku, Nikolaj Lebeděnko, odcestoval nakonec roku 1917 do Spojených států a o jeho dalším osudu již nejsou informace. Samotný prototyp zůstal zapadlý v bažině až do roku 1923, kdy byl nakonec rozebrán do šrotu.

Dobová fotografie tanku (Zdroj: Military History Matters)

Zdroje:

PATOWARY, Kaushik. Tsar tank. Amusing Planet [online]. Květen 2020 [cit. 14.02.2021]. Dostupné z: https://www.amusingplanet.com/2020/05/tsar-tank.html

Back to the Drawing Board: Tsar Tank. David Porter on military history’s doomed inventions. Military History Matters [online]. 02.12.2019 [cit. 14.02.2021]. Dostupné z: https://www.military-history.org/articles/tsar-tank.htm

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top