Elijahu Kohen má nesporné zásluhy v šestidenní válce, kterou vedl Izrael proti koalici Sýrie, Egypta a Jordánska. Jeho infiltrace do nejvyšších míst syrské politiky a armády výrazně napomohlo drtivé porážce koalice a Kohen se i přes svůj tragický osud nesmazatelně zapsal do historie tajných služeb i boje za nezávislost Izraele.
Sýrie byla od konce druhé světové války v politickém rozkladu, kdy se střídaly skandály i pokusy o převzetí moci a revoluce. Po dlouhém období nejistot převzala vládu v roce 1963 strana Baas – Socialistická strana arabské obrody. Vysokopostavení členové této strany byli na seznamu Aminových dlužníků, respektive se dobře znali z bujarých večírků v jeho vile. Díky tomu se Kohen dostal k cenným informacím z nejvyšších pater syrské politiky, vojenského plánování, ale i například podkladů k projektu odklonění horního toku řeky Jordán, která zásobuje Izrael pitnou vodou. Několikrát byl se svými přáteli z řad syrských vojenských špiček na návštěvě Golanských výšin, kde si prohlédl syrské opevnění, kulometná hnízda i bunkry. Právě k těmto návštěvám se váže už téměř legenda o nápadu vysadit kolem palebných pozic na Golanských výšinách eukalypty, které by chránily před žhnoucím sluncem. Izraelské letectvo pak během šestidenní války přesně zaměřovalo své cíle. Stejně tak využití Kohenovi fenomenální paměti, kdy svým nadřízením posílal přesné informace o postavení nepřítele, a to včetně protitankových pastí. Mezi tyto už téměř legendární příběhy patří i sběr důvěrných informací o syrských vojenských pilotech a jejich rodinách. Tyto informace pak byly následně využity Mosadem při vysílání do vysílaček a informování pilotů, že pokud budou shazovat bomby na Izrael, odnesou to jejich rodiny, a tak piloti shazovali své bomby neškodně do moře. Většina těchto legend doznala značných úprav, a tak bez úplného zveřejnění archivu o tajných službách se pravdu nedozvíme.
Eli Kohen měl skvělé krytí, dostatek finančních prostředků i přátele na nejvyšších syrských místech. Jak se tedy mohlo stát, že byl odhalen a chycen? Nejpravděpodobnější se jeví jeví verze o přílišném sebevědomí Kohena a značné neopatrnosti při vysílání do Izraele. Porušoval několikrát ustálená prvaidl konspirace, když například odvysílal své zklamaní nad prohrou fotbalové reprezentace, neměnil vysílací frekvence, vysílal vždy ve stejnou dobu a jeho vysílání byla nadměrně dlouhá. Ačkoliv měl své vysílání skvěle kryto blízkou budovou generálního štábu, takže jeho vysílání se snadno ztratilo v stovkách jiných zpráv, tak díky zvýšené snaze dopadnout vysoce postaveného agenta, byl za pomoci sovětského kominukačního zařízení jeho signál zachycen a lokalizován i díky nařízenému rádiovému tichu. Díky této akci byl Kohen 24 ledna 1965 dopaden při vysílání do Izraele a zatčen. Následně byl vyslýchán a pravděpodobně i mučen, aby vyzradil celou špionážní síť.
Po odhalení Eliho Kohena vznikla panika v syrských vládních kruzích. Není bez zajímavosti, že ačkoliv bylo zjištěno, že Kohen pracoval sám, tak celá aféra se nakonec velkou měrou podílela na vnitrostranickém vojenském svržení syrské vlády. Od lednového zatčení uběhlo několi měsíců, než byl Kohen postaven před soud. Stalo se tak 8. květa 1965. Kohen byl bez možnosti prývního zástupce odsouzen za špionáž ve prospěch cizí země k trestu smrti oběšením. I přes výrazné intervence osobností jako byla izraelská ministryně zahraničních věcí Golda Meirová, papež Pavel VI, či královny Alžběty II a filozofa Betranda Russella, se nepodařilo vymoci zmírnění trestu a Eli Kohen byl 18 května 1965 veřejně popraven na náměstí Mučedníků v centru Damašku. Této popravě příhlíželo kolem desti tisíc lidí a zároveň byla přenášena televizí do dalších arabských zemí. Jeho tělo viselo na šibenici ještě dalších šest hodin spolu s antisionistickými nápisy, které přes něj přehodili.
Místo, kam byl Eli Kohen po popravě pohřben, není známo. Dle dostupných informací nikdo neví, kde se Kohenovo tělo nalézá, a to i z důvodu občanské války v Sýrii. Rodina Eli Kohena stále usiluje o navrácení jeho ostatků do Izraele. Jediným větším úspěchem je návrat Kohenových osobních hodinek v roce 2018.
Význam špionážní práce Eli Kohena je obrovský, a to obzvláště v konečném výsledku šestidenní války, kde se výraznou měrou podílel na vítezství Izraele. A zaplatil za to cenu nejvyšší. Pro izraelce je postava Eliho Kohena hrdinou boje za nezávislost židovského státu.
Žádné štítky.