Armymagazin

Meč, dudy a šípy – Středověké zbraně v rukou příslušníka Commandos

Při představě bojovníka, vyzbrojeného lukem a mečem, si většinou představíme středověkého válečníka od Azincourtu. Tato smrtící kombinace se však objevila i v průběhu bojů druhé světové války, a to v rukou vyššího důstojníka britských ozbrojených sil. Oním důstojníkem byl John Malcolm Thorpe Fleming Churchill, který si pro své bojové nadšení vysloužil přezdívky Bojechtivý nebo Šílený Jack.

John Malcolm Thorpe Fleming Churchill

Narodil se v Kolombu, základní a střední vzdělání získal v King William’s College na Isle of Man a následně vystudoval školu pro důstojníky Royal Military Academy v Sandhurstu. Sloužil v Barmě v Manchesterském pluku, avšak ani zdejší boje s ozbrojenými skupinami nenaplnily dobrodružnou povahu mladého Jacka. I proto se proháněl v mezidobí po barmském vnitrozemí na svém motocyklu. Po odchodu z ozbrojených sil pracoval na mnoha místech jako novinář nebo reprezentant v lukostřelbě či hráč na dudy. Ihned po vypuknutí druhé světové války se Jack vrátil do armády, aby Němcům, kteří se valili přes Francii, pěkně zatopil. V této době si připsal několik potvrzených likvidací příslušníků wehrmachtu pomocí svého lukostřeleckého umění. Příkladem takového sestřelu je přepadení německé hlídky u francouzského města L’Epinette v květnu roku 1940.  Po porážce britského expedičního sboru u Dunkerque se horkokrevný Jack přihlásil do nově vznikajících speciálních jednotek Commandos, které více odpovídali jeho přirozenosti a umožňovali rychlejší zapojení zpět do boje.

Jack Churchill vede útok s mečem v ruce při cvičném vylodění

Jednotky britských Commandos byly velmi specifickou součástí britské armády a každá jejich akce byla neopakovatelná, na čemž se významnou měrou podílel i John ,,Mad Jack“ Churchill. V prosinci 1941 se zúčastnil s třetím oddílem Commandos operace Archery, která spočívala v útoku na německou posádku na norském ostrově Vågsøy. Husarský kousek se mu povedl v červenci roku 1943, kdy jako velitel jednoho z oddílů zaútočil na německou pozorovací stanici na Sicílii. Když se vynořil ze tmy se svým skotským mečem v ruce a pronesl klidně ,,Hände hoch!“, vzdala se první hlídka bez odporu. Následně s jedním vybraným zajatcem obešel další hlídky a díky ustrašenému hlasu rukojmí a pohledu na šílence, který drží v ruce středověký meč, se podařilo zajmout více než čtyřicet vojáků wehrmachtu včetně obsluhy minometu.

Tento voják štěstěny se v rámci bojového nasazení dostal až do Jugoslávie, kde jeho jednotka měla za úkol podporovat Titovi partyzány. V roce 1944 zaútočil spolu s partyzány na okupovaný ostrov Brač, kde byl zraněn, zajat a následně transportován k výslechu do Berlína odkud putoval do koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Není bez zajímavosti, že je díky šlechetnosti německého kapitána Hanse Thuenera nebyl John předán gestapu, které mělo od vůdce jasné instrukce k zacházení se členy Commandos, a to každého zajatého člena bez milosti zastřelit. Jack, který byl věrný svému naturelu, se pokusil několikrát o útěk a podařilo se mu to až na samém sklonku války v dubnu 1945. V Evropě bylo dobojováno, a tak se Jack přesunul do Tichomoří, kde válka stále ještě neskončila, a to k třetímu oddílu Commandos v Indii. Bohužel ve chvíli, kdy se tam dostal, shodily Spojené státy atomovou bombu na Nagasaki a Hirošimu, Japonsko se vzdalo a válka byla definitivně dobojována. Jack za to američany vysloveně nesnášel. Dle jeho slov, kdyby nebylo amíků, mohla válka trvat ještě deset let.

Alespoň částečnou náplastí byl jeho pobyt v roce 1948 v nově vznikajícím státě Izrael, kde zachránil nemálo židovských osadníků.

Ani přibývající roky Jackovi nezabránili v aktivním životě a asi nikoho nepřekvapí, že se při službě v Austrálii stal nadšeným surfařem, což provozoval i po návratu do rodné Anglie na řece Severn. O jeho výjimečnosti vypovídá i fakt, že když se vracíval domů vlakem, tak si z jedoucího vlaku házel brašnu na zahradu svého domu, který ležel blízko u trati, aby se s ní nemusel nosit z nádraží.

Jack Churchill v roce 1971

Svou excentrickou povahu, která se nesmazatelně zapsala do dějin, si zachoval až do smrti v roce 1996 v hrabství Surrey.

Žádné štítky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top